لوله ی کاروگیت

لوله ای است با جنس بدنه پلی اتیلن با دانسیته بالا که خرطومی شکل بوده و و رنگ داخلی آن معمولا زرد رنگ و صیقلی است. کاربرد اصلی این لوله ها برای جمع آوری و انتقال آب یا فاضلاب میباشد. این لوله دوجداره کاروگیت که به لوله پلی اتیلن فاضلابی هم معروف است، از مواد اولیه پلی اتیلنی با گرید EX3 – HDPE100 or HDPE80 ، از سایز 200 میلیمتر تا 1000 میلیمتر تولید می­گردد که بسته به نیاز خریداران محترم در شاخه های 6 و 12 متری و در مقاومت های حلقوی 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع طراحی و تولید می شوند.

لوله های کاروگیت دارای دو جداره بیرونی با شکل ظاهری شیار شیار یا کنگره دار جهت استحکام لوله در برابر خاک های بالاسری و تحمل بارهای مرده و زنده وارد شده از روی سطح زمین است. جداره داخلی با رنگی در اغلب موارد زرد که دارای سطحی کاملا صاف و صیقلی میباشد. از آن برای انتقال سیالات فاضلابی، اسیدی، بازی و پسابهای صنعتی و حتی انتقال آب دریا و رودخانه ها بصورت ثقلی استفاده میشود.

جداره بیرونی لوله فاضلابی دوجداره کاروگیت با استفاده از مواد آنتی UV در برابر اشعه های فرابنفش محافظت می شود و بصورت خرطومی تولید می شود. این محصول تحمل فشار داخلی را ندارد. بدین صورت که جریان انتقال سیالات در داخل لوله فقط به حالت ثقلی میباشد و فشار بالای 1.5 بار داخلی را تحمل نمیکند.

لوله ها بصورت یکسر کوپلر تولید میشوند و در هنگام اجرا با کمک واشر بصورت نر و مادگی بهم اتصال پیدا میکنند.

هر زمان سخن از لوله پلی اتیلن و مشخصات آن به میان آید، منظور تمام ویژگی های ظاهری و مهندسی آن ها می باشد. برای لوله های تک جداره و دوجداره پلی اتیلن، مشخصات فنی شامل ابعاد و اندازه لوله و قطر داخلی و خارجی آن می شود. علاوه بر این موارد، فشار اسمی، دبی خروجی، سختی و استحکام لوله ها و همچنین ضخامت لوله پلی اتیلن، جزو مشخصات فنی آن ها محسوب می شوند. یکی از موارد فنی بسیار مهم برای لوله های کاروگیت، مقاومت حلقوی آن ها است. مقاومت حلقوی، ویژگی بسیار مهمی است که مشخص می کند لوله کاروگیت (با قطر مشخص) به چه میزان می تواند فشار کاری را در طول خط لوله تحمل کند و نحوه اتصالات و نصب آن تا چه میزان موفق خواهد بود.  به طور کلی لوله های پلی اتیلن در شاخه های 6 و 12 متری و با قطرهای مختلف تولید می شوند. نکته بسیار مهم در مورد سایز لوله های پلی اتیلن و کاربری آن ها این است که با افزایش قطر خارجی لوله، میزان دبی سیال خروجی از لوله نیز افزایش می یابد؛ به طور مثال، لوله پلی اتیلن با قطر خروجی 160 میلی متر، دبی خروجی 30 لیتر در ثانیه و لوله پلی اتیلن با قطر خارجی 250 میلی متر، دبی خروجی 73 لیتر در ثانیه را دارد.

کشورهای اصلی تولید کننده خط و تجهیزات تولید این محصول عبارتند از آمریکا، آلمان (دروسباخ، سینسیناتی، اشنباخ و بااوکو)، چین و لهستان. تجهیزاتی که شرکت تولیدی لوله های دو جداره قدر در تولید لوله کاروگیت فاضلابی پلی اتیلن از آنها استفاده می­نماید از کشور آلمان وارد شده اند. لذا کیفیت بالا در کنار وزن پایین امکان رقابت را به ما داده است تا حتی در جمع برترین صادر کنندگان این محصول در سایزهای مختلف باشیم.

لوله های دوجداره فاضلابی بر اساس استاندارد ملی 9116 و استاندارد DIN16961

کاربردهای محصول: انتقال فاضلاب شهری و روستایی، کشاورزی